• NejlepšíSeriály.cz
 • The Walking Dead (Živí mrtví)

  The Walking Dead (Živí mrtví)

  Seriál The Walking Dead vypráví příběh o následcích apokalypsy, která vytvořila z lidí zombie a sleduje příběh skupinky přeživších, která cestuje napříč Spojenými státy a snaží se najít nový domov, bez hord zombie.
 • The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku)

  The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku)

  Seriál The Big Bang Theory nastiňuje soužití geeků a nerdů s 'normálními' lidmi. Na jedné straně je Leonard, Sheldon a jejich přátele Howarda a Rajeshe a na druhé Penny, jejich nová krásná sousedka.
 • Simpsonovi (The Simpsons)

  Simpsonovi (The Simpsons)

  Seriál Simpsonovi je jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších televizních animovaných seriálů, který má díky své vtipnosti a originálnosti fanoušky po celém světě a vysílal se ve více než 70 zemích.
 • Top Gear UK & USA

  Top Gear UK & USA

  Top Gear se začal vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. Obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se ale vyvinul spíše do formátu zábavného pořadu s často šokujícími a nepředvídatelnými humornými scénami.
 • The Vampire Diaries (Upíří deníky)

  The Vampire Diaries (Upíří deníky)

  Seriál vypráví příběh o Eleně a jejím mladším bratrovi Jeremym, kteří se už 4 měsíce snaží vyrovnat s tragickou nehodou jejich rodičů a o bratrských rozepří upírů Stefana a Damona, kteří se oba do Eleny zamilují.
 • Californication

  Californication

  Seriál Californication vypráví příběh o Hanku Moodym, spisovateli, který již po své první knize upadl do tvůrčí krize, kterou řeší po svém - alkoholem a užíváním si s každou, kterou potká.


Top Gear UK - Top Gear - Revoluce: První stát schválil robotická auta bez řidiče

Přidáno: 30.11.-0001 00:00
Autor: xFifas

Při vzniku automobilu nebylo ani pomyšlení o tom, že by takový stroj v náročném prostředí – či dokonce při vyšších rychlostech – dokázalo ovládat něco jiného než sám člověk. Tento názor vydržel hodně dlouho.

Neustálé pozorování objektů v popředí, vývoj aktuální situace v čase, kontrola všech stran pomocí zrcátek, řízení, řazení, ovládání plynu, brzdy a dalších součástí… to přece nemůže zvládnout nikdo jiný než pán lidstva.

Vývoj počítačů ale dospěl do fáze, že jejich výkon začíná blížit lidskému mozku. I mobilní počítače do kapsy dokážou spočítat miliardy operací za sekundu. Vysoký paralelní výkon je důležitý pro zpracování velkého množství dat najednou, což je typické pro obraz a rozpoznávání objektů dle databáze. Takto pracuje i náš mozek.

A právě teď vše začíná nabírat rychlý průběh.

Nevada: schváleno

Loni jsme připravili článek shrnující současné technologie automobilů bez řidiče. Ještě před několika desítkami let byly z říše sci-fi. Uplynulo jen několik měsíců a první důležitý krok k reálnému nasazení je hotový.

Průkopnické počítačem řízené automobily, které byly schopné dorazit do cíle skrze různorodý terén, má na svědomí především univerzita ve Stanfordu a tamní výzkumné týmy. Ve spolupráci s vojenskou organizací DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) posunuly vývoj další kus dopředu.

Na videu si můžete prohlédnout ukázku autonomního vozidla „Shelley“ ze Stanfordu :


Důležitým prvkem je učení

Google má zkušenosti s velkými systémy, které pracují se statistickými daty a učícími se algoritmy. Jak se i u této technologie ukazuje, na samotné řízení v různorodém prostředí nestačí jeden unikátní program, který má předem jasný začátek a přesně daný konec.

Pro zlepšování schopností je nutné, aby se program postupně zlepšoval a sám se učil ze zkušeností, stejně jako to dělá člověk. Auta bez řidiče jsou vybaveny laserovými a jinými senzorovými systémy, které sbírají data z okolí. Samozřejmostí je rozpoznávání značek, semaforů, čar a dalších nezbytných ukazatelů kolem vozidla. Je nutné sledovat je v reálném čase a podle nich přizpůsobovat rychlost či směr jízdy.

Google má jistě ambice stát se dvorním dodavatelem těchto systémů pro všechny různé automobilky světa. Jeho strategie je stejná jako u Microsoftu a Windows v minulém století: nabízet softwarové řešení (v tomto případě i s trochou hardwaru) a zajistit tak výdělky z licencí.

Automobilové společnosti s velmi vysokou pravděpodobností nemohou představit vlastní systém, alespoň nikoli na takové úrovni, jako Googlu. V tomto případě totiž nejde o inženýrství, ale o náročné programování, které zahrnuje neuronové sítě, umělou inteligenci, statistiku a pravděpodobnost. A v této oblasti je navíc nutné mít ty nejlepší odborníky a zkušenosti z vývoje náročných a rozsáhlých platforem.

Na druhou stranu takhle si ve známém pořadu Top Gear poradilo automatické BMW 330i s testovacím okruhem. V tomto případě se ale vůz musel okruh napřed naučit. Video je s českým dabingem.


0x komentář
Zpět na hlavní stránku
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé!


          Registrace